Ortaokul

6. Sınıf Matematik Cebirsel İfadeler

6. Sınıf Matematik Cebirsel İfadeler

Bu yazı içerisinde matematikte çok önemli bir yere sahip cebirsel ifadelerin konu anlatımını ve örnek soru çözümünü gerçekleştiriceğiz.6.sınıf ve üzeri öğrencilerimiz içerikten fayda sağlayacaktır.

Cebirsel İfade Nedir?

İçerisinde x,y,z gibi bilinmeyenleri temsil eden harf bulunan ifadelere cebirsel ifade denilmektedir.Bu nedenle 2+5 = 7 ifadesi cebirsel ifade değilken x+5=8 ifadesi cebirseldir.

Sabit Terim Nedir?

Yanında herhangi bir harf bulunmayan ifadeye sabit terim diyebiliriz.Örneğin 3 ve 4’ün yanlarında harfler bulunmaktadır ancak -6’nın yanı boştur.Dolayısıyla -6 bu ifadede sabit terimdir.

Değişken (Bilinmeyen)

Cebirli ifadede yer alan harflere değişken(bilinmeyen) diyebiliriz.Örnek vermek gerekirse a ve b ifadeleri bilinmediği için değişken olarak gösterilebilir.

Terimler

Cebirin içerisinde yer alan +,- gibi işaretler ile ayrılmış her bir ifadedir.Örnekte görüldüğü gibi 1,2,3 numaralı ifadeler terimdir ve toplamda bu ifadede 3 terim bulunmaktadır.

Katsayı Nedir?

Cebirli ifadelerde bilinmeyenin yanında bulunan sayılara kat sayı diyebiliriz.

Not : Yanında herhangi bir sayı yazmıyorsa katsayısı 1 diyebiliriz.

Bu ifadede 3 ve 4 bizim katsayımızdır.Ancak z bilinmeyenin yanında harf yazmaması katsayısı olmadığı anlamına gelmemektedir.Z’nin katsayısı da 1’dir.Dolayısıyla 3,4,1 sayıları ifademizdeki katsayılardır.

Cebirsel İfadeler Nasıl Sözel Olarak Yazılabilir?

Cebirsel ifadeleri sözel olarak ifade etmek her zaman mümkündür.Örnekler ;

  • Bir sayının 7 katının 3 eksiği : 7x-3
  • Bir sayının 3 katının 4 fazlası : 3x+3
  • 1000 TL olan telefondan 3 tane alırsak ödenecek ücret : 1000x

Cebirsel ifadelerde birbiri ile benzeyen terimler kendi aralarında işleme tabi tutulabilir.Kafanız karışmadan hemen bir örnek ile açıklayalım.

4x+5y+2x ifadesinde x’li terimler kendi aralarında toplanabilir.Toplanmış hali 7x+5y olacaktır.Böylece daha sade bir cebirsel ifade elde etmiş olduk.

Cebirsel ifadeler matematiğin neredeyse tüm konuları ile ilişkilidir.Bundan dolayı tüm öğrenci kardeşlerimiz doğru şekilde bu konuyu anlamalıdır.Cebir sorularına,teslere ve pdf dosyalarına alosinav.com aracılığıyla ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu