Üniversite Rehberi

Açıköğretim Kimler Tarafından Tercih Ediliyor?

Açıköğretim öğrenci merkezli ve geleneksel eğitimden oldukça farklı olması sebebiyle her yıl binlerce kişi tarafından tercih edilmektedir. Açıköğretim fakültelerinde alınan eğitimde, öğrencilerin kampüse gelme zorunluluğu bulunmaz. Açıköğretim fakültelerinde dersler bilgisayar veya televizyon gibi iletişim kanalları sayesinde gerçekleşir. Türkiye’de üç farklı üniversitede bunun açıköğretim fakültelerinde binlerce kişiye pek çok farklı bölüm üzerinden eğitimler verilmektedir.

Açıköğretim Neden Tercih Edilir?

Açıköğretim fakültelerinde eğitim almanın pek çok farklı avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlardan en bilindik olanı ise, açıköğretim fakültelerindeki eğitimin öğrenci merkezli olmasıdır. Öğretim görmek için bulunduğu şehri veya bölgeyi değiştirmek istemeyen pek çok kişi açıköğretimi tercih eder. Bu sayede konaklama gibi konularda herhangi bir harcama yapmaya gerek kalmaz. Kişiler, açıköğretim fakültelerinde eğitim alırken, sahip oldukları işlerinde çalışmaya devam edebilir. Bilgiye daha kolay ve hızlı şekilde ulaşabiliyor olmakta açık öğretimin tercih edilmesinin nedenleri arasında bulunmaktadır. Günümüzde pek çok bölümün açıköğretim fakültelerinde bulunuyor olması öğrencilerin internetin bulunduğu her yerde, çeşitli konularda eğitim almalarını sağlamaktadır.

Çoğu kişinin açıköğretim tercihi nedeni, bu fakültelerden alınan diploma ile iş yeri açabiliyor olmalarıdır. Bu fakültelerde alacağınız eğitimin ardından iş hayatına atılabilir veya kendi alanınızla alakalı bir iş yeri açabilirsiniz. Herhangi bir sebep dolayısıyla örgün eğitime katılamayan kişilerin ilk tercihi açıköğretim olmaktadır. Günümüzde pek çok kişi ilgi duyduğu konularda kursa gitmek yerine, açıköğretim fakültelerine kaydolarak nitelikli bir eğitim almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu