Ehliyet

Ehliyet Alma Şartları Neler? Nasıl Ehliyet Alırım?

Ehliyet sınıflarına sahip olabilmek için kişilerin belirli şartlara ve deneyimlere sahip olmaları gerekmektedir. Ehliyet alma şartları yerine getirildiğinde kişiler ehliyetlerini alabilirler. Yaş, deneyim, sağlık, sicil kaydı, en düşük mezuniyet seviyesi, mezun olup olmama durumu gibi durumlar üzerinden belirli şartların sağlanmış olması gerekmektedir. Her ehliyet sınıfı için gerekli olan şartlar ve deneyimler aynı değildir. Sınıflara göre şartlar ve deneyimler değişiklik gösterir.

2023 Yılı Ehliyet Alma Şartları Neler?

Karayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre 76. Maddesinde belirtilen şartların yerine getirilmesi gereklidir. Ehliyet alma şartlarını karşılayan kişilere sürücü belgeleri verilmektedir. Ehliyet alabilmek için aşağıda yer alan şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

  1. Yaş
  2. Deneyim
  3. Eğitim Seviyesi
  4. Sağlık
  5. Sınav
  6. Adli Sicil Kaydı

Yukarıda yer alan maddeler üzerinden şartlandırmalar gerçekleştirilir. Her sınıf için şartlar değişiklik gösterir.

Ehliyet Sınıfların Göre Ehliyet Alma Yaşı

Ehliyet şartları içerisinde ilk sırada yaş bulunmaktadır. Her ehliyet sınıfları için yaş sınırı farklılık gösterebilmektedir. Ehliyet sınıfları için gerekli olan yaş sınırları aşağıdaki gibidir.

Motosiklet ehliyetleri için kişilerin en az 16 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. A2, B, BE, C1, C1E, F, G ehliyet sınıfları için ise kişilerin en az 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. A sınıfı ehliyetler için 20 yaşını doldurmuş olmak gereklidir, 15 kilovat güçten fazla gücü olan motosiklet ehliyetleri için ise 21 yaş doldurulmalıdır. C, CE, D1, D1E sınıf ehliyetler için ise 21 yaşını doldurmak gereklidir. D, DE sınıfı ehliyetler ise 24 yaş şartlarına sahiptir.

Ehliyet Almak İçin Hangi Deneyimler Gereklidir?

Ehliyet için gereken şartlar değişiklik göstermektedir. Her ehliyet sınıfı için aranan deneyim şartları da farklılık gösterir. Bazı ehliyet sınıfları için deneyim gerekli iken, bazı ehliyet sınıfları için deneyim gerekli değildir.

A sınıfı ehliyet için gerekli olan deneyim minimum 2 yıllık A2 ehliyeti sahip olmaktır. Kişiler eğer 24 yaşını doldurmuş kişiler iseler bu deneyim onlar için gerekli değildir. C1, C, D1, D sınıfı ehliyetler için ise kişilerin minimum 2 yıllık bir süreçte B sınıfı ehliyeti kullanıyor olmaları gerekmektedir. BE sınıfı ehliyet için B sınıfı ehliyet sahibi olmak gereklidir. C1E sınıfı için ise C1 ehliyeti, DE sınıfı ehliyet için ise D sınıfı ehliyet sahibi olmak gerekmektedir. D1E sınıfı için D1 ehliyet sahibi olmak gerekmektedir.

Ehliyet Sahibi Olmak İçin Ne Mezunu Olmak Gerekli?

Ehliyet alma şartı içerisinde mezuniyet şartlarının olup olmadığı kişiler tarafından merak edilmektedir. Sürücü adaylarının en az ilkokul mezunu olmaları gerekmektedir. Ehliyet almak için lise mezunu olmak gerekmez. Kişilerin sadece ilkokul mezunu olmaları ehliyet alabilmeleri için yeterli görülen mezuniyet seviyesidir. Diplomalarını gösteren adaylar yukarıda yer alan diğer şartları da yerine getirdiklerinde istedikleri sürücü belgelerini rahatlıkla alabilmektedirler.

Ehliyet Sahibi Olabilmek İçin Sağlık Durumu Nasıl Olmalı?

Ehliyet almak için gerekli olan sağlık şartları da bulunmaktadır. Bunun için gereli raporların hastanelerden alınması gerekmektedir. Kişiler ehliyet için başvurduklarında sağlık raporları edinmeleri gereklidir. Sürücü belgesi almak isteyen adaylar sürücü kursuna kayıt olurken yanlarında sağlık raporları almaları gerekmektedir. Sağlık raporu olmayan kişilere ehliyet verilmemektedir.

Ehliyet Alabilmek İçin Sınavdan Kaç Almak Gerekir?

Ehliyet teorik sınavlarından kişilerin en az 70 puan almaları gerekmektedir. 50 soru içerisinden 35 tanesini doğru yapan kişiler direksiyon sınavlarına girmeye hak kazanırlar. 35 soru 70 puan yapmaktadır. Kişilerin 4 kez teorik sınava girme hakları bulunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu