Üniversite Rehberi

Lise Terk Üniversite Sınavına Girebilir mi?

Lise terk olup herhangi bir yükseköğretim programına kaydolmak için üniversite sınavına girmek isteyen pek çok kişi vardır. Ancak üniversite sınavına girebilmek için öğrencilerin lise son sınıfta okuyor olması ya da liseden mezun olmuş bir durumda olması gereklidir. Bu nedenle de lise terk durumunda olan kimseler üniversite sınavına giremezler ve böylece herhangi bir yükseköğretim programına kayıt yaptıramazlar.

Lise terk durumda olanlar, hedefleri ve aynı zamanda da istekleri doğrultusunda açık lise sınavlarını tamamlayarak lise mezuniyet diplomasına sahip olabilirler. Bu diploma sayesinde de üniversite sınavına girmeye hak kazanabilirler. Açık lisenin son sınıfında olanlar da bu sınava girebilir.

Lise Terk Üniversite Okuyabilir mi?

Lise terk üniversite sınavı döneminde bu sınava giremez. Bu sınava girmeye hakkı olmayan lise terk durumunda kimselerin üniversite okumak, bir yükseköğretim programına kaydolmak ve eğitim sürecine tekrardan başlamak gibi bir istekleri varsa başvurabilecekleri tek yöntem açık lise sınavlarına girmek ve açık liseden mezun olmaktır. Lise terk üniversite sınavına ancak bir lise diplomasına (ortaöğretim) sahip olduğu takdirde girebilecektir.

Ayrıca açık lisede okuyan ve lisenin son sınıfında olan kişiler de üniversite sınavına girebilecektir. Fakat üniversiteye kayıt olma döneminde kişinin açık liseden mezun olmuş olması, yani bir diplomaya sahip olması gerekli olacaktır. Aksi takdirde herhangi bir yükseköğretim programını kazanmış olsa dahi kayıt yaptırmaya hakkı olmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu