Üniversite Rehberi

Sınavsız Üniversite Nedir? Başvurular Ne Zaman?

Sınavsız üniversite nedir sorusu tekrar üniversite eğitimi almak isteyenler tarafından merak ediliyor. Öncelikle konuyla ilgili bilinmesi gereken nokta, sınavsız üniversitenin sadece üniversite mezunları için geçerli olduğudur. Ayrıca açıköğretim şeklinde okunmaktadır.

Sınavsız Üniversite Özellikleri Neler?

Sınavsız üniversite veya ikinci üniversite açıköğretim fakülteleri tarafından ikinci üniversite okumak isteyen adaylara YKS’ye girmeden üniversite okumalarını sağlamaktadır. Bir üniversiteden mezun ya da halihazırda okumakta olanlar herhangi bir sınava girmeden bu programlara kayıt yaptırabilir. Ön lisans mezunu veya öğrencileri ön lisans programlarına, lisans mezunu ya da öğrencileri ise lisans programlarına başvuru yapabilmektedir.

Açıköğretim şeklinde okunan bu yöntem İstanbul, Atatürk ve Anadolu Üniversitesi açıköğretim fakülteleri tarafından sunulmaktadır.

Sınavsız Üniversite Neden Tercih Edilir?

Sınavsız üniversite tercihi yapmak için adayların pek çok sebebi bulunuyor. Bunlar sıralanacak olursa;

  • Örgün eğitime devam etmek için yeterli zaman yoksa,
  • Hayali kurulan ancak okumak için fırsat yakalanamayan bölümler,
  • Okunmakta olan programın uygun olmadığının tespit edilmesi,
  • Sahip olunan iş ile üniversite okumanın bağının kurulması,
  • İlgi alanlarınıza dönük entelektüel tatmin sağlamak için ikinci üniversiteyi tercih edebilirsiniz.

İkinci üniversite başvuru tarihleri değişmekle birlikte genel olarak Ağustos sonu ile Ekim ayına kadar olan süreyi kapsamaktadır. Örneğin Anadolu Üniversitesi sınavsız üniversite kayıtları bu yıl 22 Ağustos ve 17 Ekim tarihleri arasında, online yani web üzerinden yapılacak. Adayların başvuru sonrası belirtilen ücreti de ödemeleri gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu