Üniversite Rehberi

Üniversite Ek Tercih Nasıl Yapılır?

Üniversite ek tercih, üniversiteye giriş sınavında başarı elde eden ancak yapmış olduğu tercih listesinde bulunan herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen kişilerin yeniden tercih yapmasıdır. Ek tercih hakkından yararlanmak için başvuru yapılması gerekir. Bu başvuru tarihleri ÖSYM tarafından belirlenir ve bu doğrultuda duyurulur. Genel yerleştirme noktasında kontenjanı tamamı ile dolmamış olan ve kayıt yaptırılmamış olan yükseköğretim programları bir kılavuz çerçevesinde yayımlanır. Üniversite ek tercihi yapmak isteyen adaylar bu kılavuz doğrultusunda tercihlerini gerçekleştirirler. Ancak bu noktada uygun şartların sağlanıyor olması gereklidir.

Ek Tercih Kılavuzu

Ek tercih kılavuzu, YÖK kararları ile titiz bir şekilde hazırlanır. Üniversite ek tercihi yapmak isteyen tüm adaylar bu kılavuz doğrultusunda tercihler gerçekleştirmek zorundadırlar. Bu kılavuzun içerisinde boş olan kontenjanlar, yükseköğretim programları ve de ilgili koşullar bulunur. Ek tercih yaparken adayların mümkün mertebe ilk tercihlerinde yerleşemedikleri yerleri yazmaması önerilir.

Ek Tercihi Kimler Yapabilir?

Üniversite ek tercih yapmak için asıl ve genel yerleştirmede herhangi bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanamamış olmak gereklidir. Üniversitelerde özel yetenek sınavı olan derslere kayıt yaptıran adaylar da ek tercih gerçekleştirebilirler. Adayların yükseköğretim programının öncelik listesinde yer alabilmesi için önlisans/lisans programı koşullarını sağlaması gerekir. Merkezi staj aşamasında üniversite programına kabul edilen adaylar ek tercih başvurusunda bulunamazlar. Ek tercih başvurusunda bulunabilmek için Merkezi Sınıflandırmada seçim yapan ancak üniversite diploması alamayan adaylar ücretsiz bir atamaya yerleştirilmeyi seçebilirler.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu