YKS

Üniversite Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yerleştirme sonuçlarının açıklanması sonrasında üniversite kayıt işlemleri nasıl yapılır sorusu önem kazandı. Yerleştirme sonuçlarına göre üniversitede iki yıllık ya da dört yıllık bölüm kazanmış adaylar belirtilen tarihlerde işlemlerini yapmak durumunda.

Üniversite Kayıt İşlemleri Rehberi

YKS sonuçlarının açıklanması sonrasında bölüm kazanan adaylar için üniversite kayıt işlemleri yapılması gerekiyor. Artık üniversite sıralarında oturmak için son adım olan bu kayıt işlemleri ise geçmiş yıllara kıyasla çok kolay şekilde yapılabiliyor. Önceden her üniversiteye giderek kayıt yaptıran adaylar günümüzde elektronik ortamda dakikalar içinde kayıt işlemlerini tamamlayabiliyor.

Ancak e-kayıt esasında ilk kayıt yerine geçiyor. Bu kayıt yapıldıktan sonra adayın yine de belirtilen tarihlerde üniversitesine giderek nihai kayıt işlemlerini tamamlaması gerekiyor. E-kayıt için E-Devlet üzerinden ilgili sayfadan işlem yapılabiliyor.

22 Ağustos tarihinden itibaren yapılacak olan kayıt işlemleri için ise öğrenciler üniversitelerine çeşitli belgeleri ibraz etmeleri gerekiyor;

  • Adayın mezun olduğu liseden aldığı diplomanın aslı ya da onaylı örneği,
  • Katkı payı gerekiyorsa yatırıldığına dair dekont,
  • Talep halinde 12 adet vesikalık fotoğraf,
  • Bölüme göre belirlenmiş ve talep edilen belgelerin ibrazı ile kayıt işlemi tamamlanmaktadır.

Kayıt işleminin tamamlanması sonrasında öğrenci için kimlik oluşturulur ve artık kişi ilgili bölümün öğrencisi olarak kabul edilir. Bu aşama sonrasında ise derslere kayıt olması gerekmektedir. Üniversitesinin açıkladığı tarihlerde fiziki veya online ortam üzerinden ders seçimini yaparak eğitim yılına başlayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu