Üniversite Rehberi

Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Üniversite Tercihi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sınav sonuçları yeni açıklanmışken pek çok kişinin aklında üniversite tercihi yaparken nelere dikkat edilmeli sorusu bulunuyor. Öğrencilerin en stresli olduğu bu dönem içerisinde doğru üniversite tercihi yapmak oldukça büyük önem kazanıyor. Belirli stratejiler ile birlikte en doğru üniversite tercihini yaparak istenilen bölüme gitmek mümkün oluyor. Üniversite tercihi nasıl yapılır sorusunun detaylarına inecek olursak belirli aşamalardan bahsedebiliriz.

Puana Göre Değil Sıralamaya Göre Tercih Yapın

Üniversite tercihi yapacak olan birçok öğrencinin yaptığı en büyük hata sıralamaya göre değil de puana göre tercih yapmak oluyor. Öncelikle şu konuya açıklık getirecek olursak üniversite tercihlerinde aynı puan aralığında binlerce öğrenci olabiliyor. Dolayısıyla bu öğrenci yoğunluğundan dolayı çok yakın puana sahip olan öğrenciler arasında bile ciddi sıralama farkları ortaya çıkabiliyor. Hal böyle olunca da doğru üniversite tercihi yapmak daha da ciddiye biniyor. Öğrencilerin üniversite ve bölüm araştırması yaparken kendi sıralamalarına göre araştırma yapmaları gerekiyor.

Sıralama Aralığınızı Geniş Tutun

Üniversite tercihi yaparken nelere dikkat edilmeli olarak üniversite araştırmalarında sıralama aralığını geniş tutmak oldukça önemli oluyor. Bunun nedeni ise üniversitelerin yerleştirdiği son öğrenci sıralamasının her yıl ileri atabilme ihtimali oluyor. Yani 2021 yılında 30.000 sıralama ile kapatan bir üniversite bölümü 2022 yılında biraz daha geri ya da ileri sıralama ile kapatabiliyor. Doğru üniversite tercihi yapmak isteyen öğrencilerin bu ihtimali göz önünde bulundurarak araştırma yapması gerekiyor.

Bunun yanında öğrencilerin tercih listesi hazırlarken kendi sıralamasının birkaç bin yukarı ve aşağısından da bölümler yazması gerekiyor. Örnek verecek olursak 30.000 sıralamaya sahip olan bir öğrenci 20.000 ile 50.000 arasındaki üniversite bölümlerine yoğunlaşması doğru bir tercih listesi oluşturmasına yardımcı oluyor. Eğer kendi sıralamasına çok yakın bölümler yazılır ise hiçbir bölüme yerleştirilememe ya da istenilen bölüme yerleşememe gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bütün bu ihtimalleri göz önüne alarak ölü tercih yapmadan doğru üniversite tercihi gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Okulların Koşullarını İyi Okuyun

Üniversite tercihi yaparken nelere dikkat edilmeli olarak okulların koşullarını da iyi bir şekilde araştırmak mutlaka yapılması gerekenler listesinde yer alıyor. Her üniversitenin kendine özgü koşulları bulunduğundan dolayı bölüme yerleştikten sonra sıkıntı yaşamamak adına bu koşulları önceden öğrenmek gerekiyor. Özellikle vakıf yani özel üniversite tercihinde bulunmak isteyen öğrenciler var ise koşulları detaylıca incelemelidirler. Doğru üniversite tercihi konusunda gözden kaçan bir koşul ciddi sonuçlara yol açabilir.

Tercih Listenizi Doğru Sıralayın

Üniversite tercihi nasıl yapılır sorusunun son maddesi olan doğru tercih listesi hazırlama konusunda yine pek çok öğrenci hata yapıyor. Öncelikle üniversite tamamen sıralamanın yettiği yer olarak görülmemelidir. Yılların geçeceği bu dönemde istenilmeyen şehir ya da üniversite bütün öğrencilik hayatının zulüm olmasına neden olabilmektedir. Bu noktada öğrencilerin yapması gereken ilk şey doğru sıralama aralığında bölümleri sıralamak olacaktır. Daha sonrasında kendi isteklerine uygun şekilde bu bölümleri sıraya dizmek gerekmektedir. Böylelikle üniversite tercih sonuçları açıklandığında hiç istenmeyen bir şehirde üniversite okumak zorunda kalınmamaktadır. Üniversite tercihinde dikkat edilmesi gerekenler konusunda bu hususlara dikkat edilmesi en doğru tercih listesinin oluşturulmasına vesile olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu