Üniversite Rehberi

Üniversitede Üstten Ders Almak Nedir?

Üstten ders almak konusu hem üniversiteyi yeni kazanmış olan adaylar tarafından hem de üniversiteye hazırlanan sınav öğrencileri tarafından sık sık merak edilmekte olan bir konudur. Üstten ders almak kavramı; üst sınıfta okuyan öğrenciler ile birlikte ders alma eylemini açıklar.

Üniversitede Üsten Ders Nasıl Alınır?

Üniversite eğitiminde üstten ders alabilmek için öğrencilerin en az 3.00 ortalamaya sahip olması gereklidir. Ortalaması yeterli olan öğrenciler bir eğitim yılında yalnızca 3 adet üst sınıftan ders alabilirler. Üniversite eğitiminin ilk yılında üstten ders alınamaz.

Üstten Ders alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Üniversite eğitiminde üst sınıftan ders almak gibi düşünceleri olan adayların kendi ders dönemlerindeki derslerin ağırlık ve zorluğuna karşı dikkatli olması gerekiyor. Aksi takdirde epeyce zorlanılabilir ve seçilen dersler başarılı bir şekilde tamamlanamayabilir. Buna ek olarak üniversite eğitimini daha kısa sürede bitirmeyi hedefliyorsanız kredi hesaplamalarını ideal bir şekilde gerçekleştirmelisiniz.

Üstten Ders Almanın Avantajları Nelerdir?

Ortalaması 3.00 ve üzeri olan ve ders yoğunluklarını hesaplayıp üstten ders almaya karar veren öğrenciler bu dersleri başarılı bir şekilde tamamladıkları takdirde pek çok avantaj elde edebilirler. Örneğin bir üst dönemdeki ders yoğunluğu öğrenciler için epeyce hafifletilmiş olur. Bunun yanı sıra üniversiteyi çabuk bitirmek şansı da elde edilir. Ancak tüm öğrencilerin üstten ders alınan ders döneminde epey yoğun bir tempoda olacağını göz önünde bulundurması gereklidir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu