Üniversite Rehberi

Üniversiteden Atılma Var mı?

Üniversiteden atılma konusu üniversitede okumakta olan veya üniversiteye yeni kaydolmuş olan öğrenciler tarafından sık sık merak edilmektedir.

Türkiye genelinde pek çok üniversitede inlerce öğrenci eğitim görmektedir. Bu insanların kimisi okulu uzatmış, kimisi alttan pek çok ders bırakmış kimisi ise devamsızlık kurallarını hiçe saymaktadır. Bazı insanlar okulda kopya çeker, kavga eder, hatta eğitim aldıkları hocalar ile başları derde girer. Bu gibi durumlar yaşamakta olan öğrenciler bu nedenle üniversiteden atılma koşullarını merak ederler. Öğrencinin okulu süresi içinde bitirmemesi durumunda ancak disiplin ihlali nedeniyle üniversiteden ihraç edilebilir. Kayıt silme sürecini uygulamak önemsiz değildir. Öğrenciler ciddi suçlara karıştıkları veya disiplin ihlalleri yaptıkları takdirde okuldan çıkarılabilirler. Örneğin, hile yaparsanız veya kavga ederseniz doğrudan okuldan atılmazsınız. Bu durumda ceza genellikle okul tarafından uzaklaştırma cezası şeklinde verilir.

Üniversiteden Atılma Koşulları

Öğrencilerin üniversiteden atılmasına ve uzaklaştırma almasına neden olacak pek çok durum vardır. Üniversiteden atılma koşulları ise:

  • Uyuşturucu kullanmanın veya satmanın cezası okuldan atılmaktır.
  • Tehlikeli silah veya ateşli silah veya bıçak gibi araçları taşıyan veya kullanan herkes üniversiteden atılır.
  • Okulunu belirtilmiş olan süreler içinde tamamlamayan öğrencilerin okulla ilişiği direkt olarak kesilir.
  • Bir terör örgütüne üye olmak, bir örgüt kurmak veya örgüt kurulmasına yardım etmek üniversiteden atılmaya sebep olur.
  • Cinsel saldırı ve hırsızlık gibi ağır suçlar işlemek üniversiteden atılma sebebidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu