Üniversite Rehberi

Yatay Geçiş 1. Sınıfta Yapılır mı?

Yatay geçiş yapmak, öğrencinin kayıtlı olduğu üniversitede okumakta olduğu programdan, aynı ya da başka bir üniversitede benzer bir programa geçmesi işlemine verilen isimdir. Yatay geçiş yapmak isteyen öğrencilerden not ortalamalarının yüksek olması gibi beklenen bir takım şartlar vardır. İstenilen şartlar kayıtlı olduğunuz üniversiteye bağlı olarak değişiklik gösterir.

Yatay Geçiş Ne Zaman Yapılır?

Yatay geçiş yapmak istemenin pek çok sebebi vardır. Kurum içi ya da başka kuruma yapılabilecek yatay geçişlerin belirli koşulları ve zamanları bulunur. Bu koşullardan ilki yatay geçiş yapmak isteyen öğrencilerin 1. öğretim yılını başarıyla tamamlamış olmalarıdır. Ancak bu durumda yatay geçiş başvurusu yapılabilir. Lisans eğitiminden önce okunan hazırlık bölümü ise 1 eğitim yılı olarak sayılmaz. Öğrencinin yatay geçiş başvurusu yapabilmek adına, okuyor olduğu bölümde ilk öğretim yılını tamamlamış olması gerekir.

Bazı üniversiteler 1. eğitim yılının ilk dönemini tamamlayan öğrencilerin yatay geçiş başvurusu yapmalarına hak tanır. Ancak pek çok üniversite için yatay geçiş birinci sınıfta yapmak mümkün değildir. Yatay geçiş başvurusu yapabilmek için ilk eğitim yılını tamamlamak gerekir. Ancak eğitim yılınızı tamamladığınız puanınızın yüksek olması da yatay geçiş adına istenen koşullar arasında bulunur. İstenilen not ortalaması, kurum ve bölüme göre değişiklik gösterebilir. Lisans programlarının son iki yarı yılında da yatay geçiş başvurusu yapmak mümkün değildir. Dolayısıyla yatay geçiş yapmak isteyen öğrencilerin 1. eğitim yıllarını bitirmiş, 4. eğitim yıllarına ise başlamamış olmaları gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu