Ehliyet

Yeni Sürücü Belgeleri İçin Gerekli Belgeler Neler?

Yeni sürücü belgeleri için gerekli belgeler sizler için derlenmiştir. Sürücü belgesi değişimi için gerekli olan belgeler aşağıda sizler için derlendi. 2023 yılında ehliyet yenilemek için belirli ücretler ödenmelidir, çeşitli evraklar hazırlanmalıdır.

Ehliyet Yenilemek İçin Gerekli Olan Belgeler

  1. Kimlik belgesi
  2. Sürücü sağlık raporu
  3. Sürücü belgesi değerli kağıt
  4. Harç Bedeli Vakıf payı
  5. 1 adet biyometrik fotoğraf
  6. Kan grubunu belirten belge
  7. Adli sicil belgesi (e- devlet üzerinden kolaylıkla temin edilebilir.)

Ehliyet Harç Ödemeleri Hangi Bankalara Yatırılır?

Yenileme işlemleri için ve yeni ehliyet çıkarmak için gerekli olan harç bedeli bankalar ile ödenmektedir. Trafik vakfınca protokol ödemeleri yapabilen bankalara ödemeler gerçekleştirilmiştir. Kişiler dilerlerse kolay ve pratik bir şekilde internet üzerinden de ödemelerini gerçekleştirebilmektedirler.

Ehliyet Yenilemek İçin Nereye Başvurulur?

Ehliyet için gerekli evraklar ile birlikte nüfus müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Başvurularınızı istediğiniz herhangi bir nüfus müdürlüğüne yapabilirsiniz. Randevu alarak başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Randevular için ALO 199 hattını arayabilir ve uygun olan boşluklara randevu alabilirsiniz. Eğer boşluk yoksa başka bir nüfus müdürlüğüne başvuru yapılabilmektedir. Başvuruların hangi nüfus müdürlüklerine yapıldığının bir önemi yoktur. Aynı zamanda randevuları randevu siteleri üzerinden online olarak da alabilir ve gerekli işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Nüfus Müdürlüğünde Hangi İşlemler Gerçekleştirilir?

Kişiler yeni ehliyetleri için nüfus müdürlüklerine başvurduklarında çeşitli işlemler gerçekleştirilmektedir. Yeni ehliyetlerde parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi alınmaktadır. Kişiler daha önce parmak izlerini vermişler iseler tekrardan parmak izi alınmamaktadır. Bütün işlemler toplam olarak yarım saat sürebilmektedir. Parmak izleri hızlı bir şekilde alınır ve gerekli işlemler dakikalar içerisinde gerçekleşir. Ehliyet için belgeler bu noktada tam olmalıdır. Eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için ehliyet değiştirmek için gerekli olan belgelerin tam olması gerekmektedir. Aksi takdirde işlemler gerçekleşmez. Randevu sistemi ile nüfus müdürlüklerine başvuru yaptığınızda işlemlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde sıra beklemeden yaptırabilirsiniz.

Yeni Sürücü Belgeleri Teslimi Nasıl Olur?

Yeni sürücü belgeleri nüfus müdürlüğünde gerekli işlemler gerçekleştirilir gerçekleştirilmez verilmemektedir. Yeni çipli ehliyetlerin basımları Ankara’da gerçekleştirilir. Bu nedenle kişiler başvuruları esnasında ehliyetin gelmelerini istedikleri adresleri beyan ederler ve PTT aracılığı ile yeni çipli ehliyetler adreslere teslim edilir. Genel olarak kişiler ehliyet için gereken belgeler ile birlikte nüfus müdürlüklerine başvurularını gerçekleştirdikten sonra 1 hafta içerisinde yeni ehliyetler teslim edilmektedir. Ehliyetlerin teslimatı için herhangi bir ödeme talep edilmemektedir. Tamamen ücretsiz olan bir hizmettir. Kişiler bu noktada verecekleri adreslerin doğruluğu konusunda dikkatli olmalıdırlar. Verilen adreslerde kişilere ulaşılmadığında ve hiçbir şekilde ehliyet alımı gerçekleştirilmediğinde ehliyetler geri dönmekte ve yok edilmektedir. Bu durumlar karşı karşıya kaldığınızda yeniden başvuru yapmanız gerekebilir.

Yeni Ehliyet Gelene Kadar Geçici Belge Verilir Mi?

Sürücü belgesi kişilere ulaşana kadar kişilerin geçici olarak kullanabilecekleri geçici ehliyet belgesi alabilmeleri mümkündür. Kişiler işlemlerini gerçekleştirirken bu taleplerini belirtebilir ve geçici belgelerini alabilirler. Genel olarak herkese verilmektedir. Geçici ehliyet belgeleri nüfus müdürlüğünden alınır. Başka herhangi bir yerden talep edilemez. Geçici belgelerin geçerlilik süreleri ise 15 gündür. 15 günün sonunda geçerliliği iptal olur. Yeni ehliyetin ele ulaşması geciktiğinde kişiler tekrar nüfus müdürlüğünden geçici belge talep ederek süreyi uzatabilirler.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu