YKS

YKS Ek Yerleştirme Ne Zaman?

YKS ek yerleştirme ne zaman sorusu asıl yerleştirme sonuçlarının açıklanması sonrasında merak edilmeye başlandı. Herhangi bir üniversiteye asıl yerleştirmede yerleşme hakkı kazanamayan adaylar için ikinci tercihlerde tekrar üniversite kayıt hakkı oluşacak.

YKS Ek Yerleştirme Nedir?

YKS ek yerleştirme, ilk tercihte herhangi bir bölüme yerleşememiş adaylar için tanınan haktır. Bu kapsamda adaylar ikinci tercihleri kapsamında kontenjanı boş kalan bölümlere yerleşebilir. Ek yerleştirme tercihleri bu yıl 22 Ağustos ve 26 Ağustos tarihleri aralığında yapılacak.

Ek Yerleştirme Başvurusu Nasıl Yapılır?

ÖSYM tarafından adaylara yol göstermesi için 2023-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayınlandı. Kılavuza göre adaylar boş kalmış bölümlere tercih hakkında bulunabilecek. Burada önemli nokta, kontenjan kalmamış yani tamamen dolmuş olan bölümler için ek tercihlerde adaylar herhangi bir tercihte bulunamayacak.

Merkezi yerleştirme kapsamında herhangi bir bölüme yerleşmiş olan adaylar da yine ek yerleştirme kapsamında tercihte bulunamayacak. Ek yerleştirme süreci içinde ön lisans ve lisans programlarına yönelik yerleştirmede en küçük puanların altında olan adaylar da yerleştirilmeyecek. Kesin kayıt sonunda ise kontenjan açığı kalmış olan programlara ön kayıt ile öğrenci alınmıyor.

YKS ek yerleştirme ücreti 2023 yılı için ise 30 TL olarak belirlendi. Buna göre ek tercihte bulunacak adaylar öncelikle ödeme kanalları üzerinden 30 TL ödemek durumundalar. Ödemesini yapmayan adaylar başvuru yapsalar bile başvuru geçersiz sayılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu