Üniversite Rehberi

YKS Puanı Kaç Yıl Geçerli?

YKS puanı kullanım süresi bu sınava giren pek çok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak anılmakta olan bu sınav en genel tanımıyla Yükseköğretim kurumlarından herhangi birine girebilmek adına girilmesi zorunlu olan sınavdır. Test şeklinde olan ve temel derslerden konuları kapsayan soruları bulunan YKS sınavı, her yıl önceden belirlenen bir tarihte gerçekleşmektedir. 3 oturumdan oluşuğu bilinen bu sınav, adayların çeşitli alanlarda bilgilerini ölçme ve değerlendirme görevine sahiptir. Bu üç alan TYT, AYT ve YDT olarak adlandırılmaktadır. Her oturum farklı bir alanda adayları test eder. İlk oturum temel yeterlilik, ikinci oturum alan yeterlilik ve son oturum ise yabancı dil alanında yeterlilik hakkında ölçme değerlendirme gerçekleştirir.

YKS Puanı Kaç Yıl Kullanılır?

YKS sisteminin neleri kapsadığı ve ne süre boyunca geçerli kaldığı pek çok kişinin kafasını karıştırmaktadır. YKS olarak bilinen ve genel tanımıyla üniversite sınavı olarak anılan bu sınavın 3 farklı oturumu, farklı geçerlilik sürelerine sahiptir.

YKS sınavının oturumları arasında bulunan AYT sınavının yalnızca 1 yıl geçerlilik süresi bulunmaktadır. Ancak TYT oturumunda gerçekleşen sınavın 2 yıl geçerlilik süresi olduğu belirtilmiştir. Fakat bu geçerlilik için sınavdan en az 200 puan alınması gerekmektedir. 200 puan geçildiği taktirde kişiler aldıkları puanı 2 yıl boyunca kullanarak, tercih yapabilir. Dolayısıyla YKS puanı kaç yıl geçerli sorusu oturumlara göre cevaplanmakta olan bir sorudur.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu