Üniversite Rehberi

Yurtdışında Üniversite Nasıl Tercih Edilir?

Yurtdışıda üniversite okumak hem iş alanında hem de daha seçkin bir konuma gelinmesi avantajların ı bünyesinde bulundurur. Bu nedenle her yıl binlerce öğrenci yurtdışında üniversite tercihinde bulunmaktadır. Ayrıca yabancı dilin gelişmesi avantajı da sunar. İngiltere, Amerika, Kanada gibi ülkeler tercihler arasında yer almaktadır. Sundukları eğitim avantajları ile dikkatleri üzerlerine çekerler.

İngiltere’de Üniversite Tercihi

İş dünyasında saygınlık kazanılması için yurtdışında üniversite tercihi arasında ilk başta İngiltere gelmektedir. Akademik yıl Eylül’de başlar ve Temmuz ayında sona erer. Lisans dereceleri genellikle üç yıl, mühendislik ve bilim ise dört yıl sürmektedir. Lisansa başlamadan önce foundation programlarına katılmak gereklidir. İngilizce dil bilgisinin geliştirmesi için önemlidir. Her üniversitenin ve bölümün kendi giriş şartları bulunur.

Amerika’da Üniversite Tercihi

Amerika içerisinde üniversite tercihi yapılması için seçilecek olan üniversitenin duyuruları takip edilmelidir. Başvuru şartları üniversiteden üniversiteye göre değişir. Akademik yıl Eylül’de başlar ve Mayıs ayında sona erer. İngilizce dil ve yeterlilik sınavlarına girilmesi ile üniversitelere kabul edilip edilmeyeceği anlaşılabilmektedir.

Kanada’da Üniversite Tercihi

Kanada yaşam kalitesi dolayısıyla tercih edilen yerler arasındadır. Yurtdışı için üniversite kaydı sırasında Kanada’da İngilizcenin yanında Fransızca dil şartı aranır. Her eyalet kendi eğitim sisteminden sorumludur. Bazı üniversiteler referans ya da niyet mektubu sunulmasını istemektedir. Eğitime başlanmadan neredeyse 8 ila 12 ay öncesinden başvuru yapılması kabul sürecinin hızlanmasını sağlamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu