Üniversite Rehberi

Üniversite Tercihi İçin Aynı Puan Tekrar Kullanılır mı?

Üniversite tercihi konusu her daim birçok soruyu da beraberinde getiriyor. Üniversite adayları üniversite için aynı puan tekrar kullanılır mı gibi sorularla ideallerini sağlama almak istiyor. Adaylar hangi koşullarda puanın düşürüleceğini de merak ediyor. Puanların düşülüp düşülmediği açıkça tercih sonuçlarına bağlıdır. Her şeyden önce, herhangi bir tercihte bulunmadıysanız puanınızın kesilmediğini unutmayın. Buna ek olarak tercih yapıp gittiğinizdeki puanların düşüşü konusu ile ilgili de bazı yanılgılar söz konusudur.

Tercih Yapıp Üniversiteye Gitmemek

Üniversite adayları hangi durumlarda tekrar sınava girmesine gerek olacağını merak eder. Üniversite programlarına kayıtlı adaylar için OBP’yi sınavsız geçmekle çarpılan faktörde herhangi bir değişiklik yoktur.  Puan kullanım sistemi bir yıl geçerlidir. Örneğin, bu yıl kazanamazsanız, gelecek yılın sınavını etkiler, ancak gelecek yılı etkilemez. Puanlar düşüldükten sonra diploma notları yarıya iner. Bir lisans bölümünü kazanıp gitmediğinizde puanınız düşer. Buna ek olarak herhangi bir lisans programına kaydolduğunuz halde gelecek yıl tekrar sınava girerseniz de puanınız düşer.

ÖSYS puanı olan programlara (TYT YKS dahil)  yerleştirilen adaylar, puanlarının her yıl düşmesini beklemektedir. Üniversite tercihi puan noktasında puanların her yıl düştüğü bir yanılgıdır. Puanı sadece yerleştirildiği yılı takip eden yılda düşülür. Bazı adaylar yerleştirilecek, ancak puanları bir sonraki yıl düşürülmeyecektir. Üniversite programlarına sınavsız yerleştirilen adaylar için OBP çarpan faktöründe bir değişiklik yapılmaz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu